Можливо, найближчим часом Латвія стане першою в ЄС країною з обмеженими можливостями донації яйцеклітин. Влада країни має намір заборонити ставати донорами ооцитів тим жінкам, які ще не народжували. Ідея належить міністру охорони здоров'я, і вона викликала величезний резонанс.

Можливо, найближчим часом Латвія стане першою в ЄС країною з обмеженими можливостями донації яйцеклітин. Влада країни має намір заборонити ставати донорами ооцитів тим жінкам, які ще не народжували. Ідея належить міністру охорони здоров'я, і вона викликала величезний резонанс.

На одному з сайтів навіть почався збір підписів на захист прав жінок самостійно вирішувати, бути їм донорами чи ні. Громадськість вважає, що цей закон - пряма спроба обмежити репродуктивну свободу жінок.

У Європі 10-13% жінок не можуть природним шляхом зачати дитину. Приблизно половина з них має потребу у донорських яйцеклітинах, щоб пізнати радість материнства, адже їх яйцеклітини для цього непридатні. І, якщо в Україні досить шляхетних жінок, здатних піти на донорство яйцеклітини, щоб допомогти безплідній парі, то в Латвії таких донорів одиниці. Це змушує безплідних жінок роками чекати своєї черги на процедуру штучного запліднення. Якщо влада прийме закон про обмеження донорства, кількість бажаючих це зробити впаде як мінімум удвічі.

Ще дона проблема, про яку говорять репродуктологи - це вік жінки. Існує закон, згідно з яким репродуктологи не можуть використовувати донорську яйцеклітину жінки, якій більше 35 років. Але проблема в тому, що вік, в якому жінки народжують первістків, поступово збільшується. Це означає, що новий закон скоротить кількість потенційних донорів в рази. Згідно з останніми даними, зараз в Латвії вперше народжують жінки 29-30 років, і з такою тенденцією скоро просто не буде кому ставати донором. Крім того, чим молодша жінка, тим вище якість яйцеклітин, і тим більше шансів у реципієнта завагітніти. Це означає, що незабаром безплідні жінки будуть змушені шукати інший вихід, адже донорські яйцеклітини будуть їм недоступні.

Міністр охорони здоров'я, в свою чергу, стверджує, що це рішення покликане не обмежити свободу жінок, а захистити їх від небезпеки. За його словами, багато молодих жінок стають донорами з матеріальних мотивів, не усвідомлюючи ризиків, пов'язаних з донорством. Він вважає, що донация може привести до безпліддя самих добровольців, і саме тому хоче обмежити репродуктивну свободу жінок.

Тим часом, немає ніяких підстав вважати, що донорство яйцеклітин якимось чином знижує репродуктивна здатність жінки. Так, для донорства необхідна стимуляція. Але з її допомогою вилучають лише 10-20 яйцеклітин, а в організмі жінки їх виробляється більше 300 тисяч за все життя! Тож як одна процедура може вичерпати такий потенціал?

У тому, що стосується самої гормональної терапії, якій піддаються донори - вона абсолютно безпечна, і всі пов'язані з цим неприємні відчуття проходять за 7-10 днів, якщо взагалі виникають. Терапія ніяк не впливає на здатність жінки до зачаття - вже через місяць вона може завагітніти, якщо захоче.

З точки зору репродуктологов, куди важливіше зробити так, щоб жінки розуміли всю важливість процедури і точно дотримувалися рекомендацій лікаря. На думку репродуктологов, навіть той незначний відсоток ускладнень, які наступають після стимуляції, цілком можуть бути не наслідком прийому препаратів, а наслідком безвідповідального ставлення дівчат-донорів до своїх обов'язків. Адже жінці прописують ліки, які потрібно приймати в строго визначені години, а це вимагає серйозного підходу. Однією помилки в точно вивірений процесі може бути досить, щоб донор отримав масу неприємних відчуттів на час програми донорства - аж до головного болю.

Також репродуктологи закликали не забувати про більш важливої ​​проблеми: у Латвії немає єдиної системи, яка б реєструвала донорів яйцеклітин. Незважаючи на те, що лікарі попереджають жінок, що ставати донорами частіше 1 разу за 3 місяці не варто, і що за все життя можна провести не більше 6 таких процедур, нічого не заважає жінкам просто звернутися в іншу клініку, сказавши, що це для них перший або другий досвід. Імовірність того, що молода дівчина може бути донором в одній клініці, потім в інший і третій, піднімає безліч соціальних питань. Гормональна терапія - не проблема для організму, коли її проводять раз або два з перервами. Але якщо стимулювати яйцеклітини постійно, це може призвести до безлічі проблем, і серед них - безпліддя.

Як би там не було, суспільство обурилося рішенням міністра охорони здоров'я, і ​​тепер безліч молодих жінок готові відстоювати своє право робити зі своїм тілом те, що вважають за потрібне.