url.jpg

Україна включена в список країн, в яких повністю дозволені допоміжні репродуктивні технології. Більш того - в Україні все це чітко регламентується законом, в тому числі і донорство ооцитів і сурогатне материнство.

Згідно зі статтею 281 Цивільного Кодексу, повнолітня дівчина чи чоловік можуть отримати весь необхідний спектр медичних послуг щодо репродуктивного здоров'я, включаючи допоміжні репродуктивні методики, в порядку, встановленому державою.

А хто батьки?

Стаття 123 Сімейного кодексу чітко визначає походження дитини, яку було зачато і / або народжено із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій. Згідно з цією статтею:

- Якщо жінка народжує дитину із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій, то її чоловік записується батьком дитини в разі його згоди.

- У випадку, якщо для виношування пара використовує послуги сурогатної матері, батьками дитини законодавчо вважаються саме вони - навіть якщо для зачаття використовувався донорський матеріал.

- Якщо пара для зачаття використовує яйцеклітину донора, то саме вони вважаються повноправними батьками.

Що говорить закон?

Стаття 48 закону про охорону здоров'я вказує, що процедура штучного запліднення яйцеклітини і підсадка ембріона в матку сурогатної матері здійснюється повністю добровільно, за письмовою згодою її чоловіка. При цьому на репродуктивну медицину також поширюється лікарська таємниця. Ім'я та інші особисті дані донора (крім загальних параметрів) залишаються невідомими реципієнту - лікарі зобов'язані зберігати інкогніто донорів. На сурогатне материнство це не поширюється.

В одному з його пунктів зазначено, що дитина, народжена сурогатною матір'ю із застосуванням біологічного матеріалу пари, вважається дитиною цієї пари. Для оформлення при цьому необхідна письмова згода цієї жінки і документи, що фіксують сам факт народження дитини. Якщо ж мова йде про донорських ооцитах, донор не має ніяких прав і ніяких обов'язків перед дитиною, зачатим із застосуванням його статевих клітин, будь то сперма або яйцеклітина.

Оновлення в законодавстві

Більш детально питання допоміжних репродуктивних технологій було розглянуто в 2008 році, коли міністерство охорони здоров'я затвердило інструкцію, що включає в себе наступні пункти:

- ДРТ повинні застосовуватися тільки з письмової згоди обох партнерів, і тільки за медичними показниками.

- Особистість донора залишається анонімною, реципієнт не впізнає його імені та інших особистих даних, крім загальних, необхідних для вибору відповідних ооцитів.

- Донори ооцитів і сурогатні матері не несуть ніяких зобов'язань перед дитиною, народженою з використанням ДРТ. Всі права на дитину належать реципієнтам.

Кожна програма ДРТ індивідуальна, і при необхідності ми надаємо нашим клієнтам повну юридичну підтримку. Це дозволить висвітлити в договорі всі нюанси і уникнути неприємних моментів в питаннях, які не регламентуються законом.